Radha Tereska Buko - Tańce Światowego Pokoju
Przyjeżdża do Polski od początku lat 90-tych XX wieku. Prowadzi Tańce Światowego Pokoju, z angielska The Dances of Universal Peace (DUP). Wraz z innymi liderami ruchu tańczących sufich prowadzi wieczory z sufickimi tańcami dla tworzenia pokoju na świecie, głównie w USA, ale także w Europie, w tym w Polsce. Aby uczestniczyć w tych zwykle wielce inspirujących zajęciach prostych tańców i śpiewów sufickich nie trzeba mieć wcześniej kończonych kursów muzyki, śpiewu ani tańca. Sufi Murid na Wschodzie bardzo lubią tańczyć, a Samuel Lewis - uczeń Hazrat Inayat Khan i Pir Vilayat Inayat Khan - w latach 60-tych XX wieku zainicjował szeroki i uniwersalny ruch Tańców Światowego Pokoju, The Dances of Universal Peace. Radha Tereska Buko to amerykańska nauczycielka polskiego pochodzenia, szczęśliwa matka, żona i babcia dla kilkoro wnuków.
Radha Tereska Buko |
Radha Tereska Buko po raz pierwszy do Polski przyjechała na zaproszenie Pir Ofiel Chishty w początku lat 90-tych XX wieku i była jedną z pionierek, które prowadziły taneczne i śpiewane zajęcia z grupami zainteresowanych i murid sufickich w Polsce. Radha Tereska Buko jest starszą liderką Tańców Światowego Pokoju w Burlington, w stanie Vermont w USA. Niektóre z warsztatów śpiewu, muzyki i tańca sufickiego prowadzi tam w celu zdobycia środków niezbędnych na przyjazdy do Polski, aby móc swobodnie uczyć polskich murid i sympatyków Tańca Sufi. Pomimo zaawansowanego wieku, obowiązków matki, żony i babci, jest bardzo aktywna i szczerze oddana nauczaniu sufickich form tanecznych wprowadzonych przez Pir Samuel Lewisa (1896-1971), ucznia Hazrat Inayat Khan w latach 60-tych XX wieku. Radha Tereska Buko tańców sufickich uczy w ramach struktur Międzynarodowego Zakonu Sufi (SOI - The Sufi Order International) oraz w ramach SRI - Sufi Ruhaniat International (dawniej SIRS) Pir Samuel Lewisa.
Tańce Światowego Pokoju - TŚP - to wspólna duchowa praktyka suficka w tanecznym ruchu, umożliwiająca poznanie własnego wnętrza oraz poczucie boskości. W większości wykorzystuje ona słowa mocy lub inaczej sufickie wasify oraz dhikry, także uniwersalne mantry, melodię i ruch pochodzące z różnych zakątków świata, w tym szczególnie z indyjskiego sufizmu. Te trzy elementy połączone w jedno, to wspaniałe narzędzie pozwalające rzucić światło na nasz dotychczasowy sposób funkcjonowania w życiu a także bardziej poznać i zrozumieć siebie. Spotykamy się aby razem tańczyć, śpiewać, muzykować i twórczo medytować, odkrywać w sobie wewnętrzne bogactwa, dzielić się ze sobą swoją obecnością, odczuciami i doświadczeniami.
Na warsztat TŚP warto zabrać ze sobą wygodne buty lub grube i ciepłe skarpety do tańca, wodę do picia, ale najbardziej proste instrumenty muzyczne jak bębenki, tamburyna, grzechotki, także gitarę czy skrzypce, jeśli ktoś gra bardziej profesjonalnie. Zapraszamy wszystkich którzy chcą tańczyć dla pokoju, jedności i miłości, i których pragnieniem jest realizacja marzeń boskiej duszy oraz żywe i prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem.
W czasie tanecznego spotkania TŚP przywołujemy energię Oświeconych Mistrzyń i Mistrzów, poprzez śpiew i taniec pozwalamy płynąć świętym wasifom czy mantrom wypowiadanym przez tysiąclecia aby Światło, Miłość i Pokój gościły w naszych sercach na stałe, a poprzez to i na całym świecie. Wspólny taniec i śpiew suficki jest także formą działania na rzecz wspierania pokoju na świecie poprzez szerzenie tolerancji i zrozumienia dla ludzi odmiennych kultur i wyznań. Tańce powstały z inspiracji nauczyciela sufickiego Samuela Lewisa. Tańczymy w kręgu tradycyjne tańce różnych kultur świata: indiańskie, archaiczne tańce Bliskiego Wschodu, żydowskie, chrześcijańskie, buddyjskie, muzułmańskie, także celtyckie, hinduskie, zoroastryjskie, hawajskie i wiele innych, jednak istotą duchowości są specjalne tańce sufickie oraz taniec derwiszów. Taniec i śpiew to przyjemna i bezstresowa metoda pracy z ciałem i głosem, która ma pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę.
Tańce Sufickie dla Pokoju na Ziemi |
Wykonywanie prostych ruchów tanecznych sprawia, że stajemy się bardziej zharmonizowani, łatwiej nam pozbyć się napięć i bloków energetycznych, poprawia kondycję, uspokaja i doenergetyzowuje a także pozwala na uwolnienie ekspresji głosu i ciała (słów, melodii i ruchów uczymy się razem). Taniec umożliwia nam także poznanie i zrozumienie siebie, swoich relacji z innymi ludźmi i całym otaczającym nas światem, przez co stajemy się bardziej serdeczni i otwarci. Taniec od niepamiętnych czasów odgrywał bardzo ważną rolę w życiu jednostek, jak również całych społeczeństw. Był sposobem ekspresji ukrytych we wnętrzu człowieka potrzeb, marzeń, aspiracji. Jednoczył ze sobą ludzi praktykujących wspólnie tę swoistą formę medytacji lub modlitwy, do której angażuje się zarówno ciało, mowę i umysł. Tańce światowego Pokoju – to rodzaj wspólnie wykonywanej praktyki, mającej na celu odkrywanie samego siebie i pięknych jakości własnego serca oraz dzielenie się tym światłem z innymi. Owocem tych praktyk jesz nie tylko większe zrozumienie, ale też szacunek dla innych kultur, jak również dla własnego dziedzictwa. Ruchy i śpiewy całego programu artystycznego TŚP (DUP) obejmują około 600 tańców, chociaż Murszid Sam - Samuel Lewis uczył zaledwie około 50 podstawowych form tanecznych, które rozbudowane zostały przez jego spadkobierców o rozmaite odmiany i warianty.
Tańce Światowego Pokoju organizacyjnie powstały w 1964 roku z sufickich inspiracji Samuela Lewis'a (Sufi Ahmed Murad Chisti), ucznia Hazrat Inayat Khan i Rabii Martin oraz zaprzyjaźnionej z Samuel Lewisem tancerki i wizjonerki Ruth St. Denis (1878-1968) w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pochodzą z różnych tradycji kulturowych wielu Narodów Świata, głównie z sufizmu, a najistotniejszych około 50 form tanecznych nauczanych przez Murszid Sama - Samuela Lewisa nazywanych jest często Tańcami Sufi lub Tańcami Duchowymi. Tańcząc i śpiewając razem mamy możliwość doświadczenia duchowej jedności, która wynosi nas ponad różnice kulturowe czy religijne i uświadamia nam, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami mieszkającymi we wspólnym domu - ziemi. Serdecznie Was zapraszam do nas, do wspólnego kręgu tańczących serc. Tańce Światowego Pokoju są oficjalną aktywnością artystyczno-duchową Międzynarodowego Zakonu Sufi oraz Sufi Ruhaniat International (SRI), bocznych gałęzi sufickiej tradycji Chishty!
Murszid Sam - Samuel Lewis - Tańce Sufi |
Radha Tereska Buko prowadzi również Duchowe Tańce i Pieśni w Języku Aramejskim czyli śpiew, taniec i medytacje do aramejskich słów modlitwy Jezusa: Ojcze Nasz oraz innych oryginalnych tekstów wczesnego chrześcijaństwa. Wyjaśnienie ezoterycznego znaczenia modlitwy aramejskiej jest zgodne z tradycją Sufich. W trakcie warsztatu poznamy ezoteryczne znaczenie słów modlitwy tłumaczonej bezpośrednio z aramejskiego. Będziemy mogli tańczyć i śpiewać do poszczególnych wersetów modlitwy oraz wykonywać medytacje z nimi związane. Warsztat opiera się na sufickiej interpretacji tekstu modlitwy i Tańcach Światowego Pokoju, szkoły duchowego tańca wywodzącej się z Zachodniego Zakonu Sufich, której założycielem był suficki nauczyciel Murshid Samuel Lewis. W trakcie warsztatu poznajemy znaczenie najbardziej esencjonalnych nauk mistycznych wczesnego chrześcijaństwa. Będziemy mogli tańczyć, śpiewać, medytować do poszczególnych wersetów modlitwy Ojcze Nasz (Abwun d'baszmaya) po aramejsku. Sufizm nie jest religią ale jest jedną z najstarszych szkół ezoterycznych i mistycznych na Bliskim Wschodzie oraz w Persji i Indii.
Większość osób uczestnicząca w Tańcach Światowego Pokoju w Polsce zostaje uczniami duchowymi Pir-ul-Mulkh Ofiel Chishty - Mistrza Życia i Prawdy, a także uczestniczy w głębszych zajęciach medytacyjnych oraz studiuje zasady sufickiego śpiewu, muzykowania i tańczenia pod kierunkiem mistrza Pir Ofiel Chishty. Radha Tereska Buko zaproszona po raz pierwszy do Polski przez mistrza Pir Ofiela Chishty, od razu przyjęła Bayat - błogosławieństwo, przewodnictwo duchowe i inicjację suficką u rezydującego w Polsce mistrza Pir Ofiel Chishty. Bayat oraz zaawansowane nauki o gestach (raqs, mudrach) w tańcach sufickich Radha Tereska Buko otrzymała w 1991 roku w Toruniu, w dawniejszym ośrodku sufickim, który wówczas mieścił się na toruńskich Wrzosach przy ulicy Zbożowej 98.
"Każdy kto umie chodzić - umie tańczyć, każdy kto umie mówić - umie śpiewać". --- mawiał Murszid i Pir Samuel Lewis
Zapraszamy na warsztaty sufickie prowadzone przez polskich liderów sufickich oraz Pir-ul-Mulkh Ofiel Chishty!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz